Jak zrobić miękką obróbkę komina

Tagi:
Miejsce, gdzie komin przechodzi przez połać dachową, można uszczelnić na dwa sposoby: tzw. obróbką twardą lub obróbką miękką. Ten drugi sposób, choć wygodniejszy, wymaga dużej precyzji i pracy w określonych warunkach, by obróbka komina była trwała.
 • Miękka obróbka komina

  Z tyłu komina miękką obróbkę należy wykonać wyjątkowo precyzyjnie, by zapobiec przeciekaniu.

  Röben
 • Elementy obróbki komina

  Elementy obróbki komina łączy się na tzw. rąbek

  Röben
 • Wykańczanie obróbki komina

  Obróbkę komina wykańcza się listwą i uszczelnia silikonem dekarskim

  Röben
 • Taśma kominowa

  Röben
 • Dach kryty dachówką z wykonaną obróbką kominową

  Röben

Obróbka komina jest ważnym i niełatwym do wykonania elementem dachu. Warto poświęcić jej dużo uwagi, bo w razie niepoprawnego wykonania może być przyczyną przeciekania dachu.

Odpowiednia taśma do obróbki komina

Obróbkę miękką wykonuje się z taśmy aluminiowej lub ołowianej. Taśma z jednej strony pokryta jest warstwą farby nanoszonej metodą proszkową, a z drugiej (przyczepnej) – powleczona jest klejem butylowym.

Z taśmy wycina się fragmenty odpowiedniej długości. Następnie przykleja się je do uprzednio oczyszczonej powierzchni komina i pokrycia dachowego.
– Boczne odcinki powinny mieć długość minimum 15 cm z każdej ze stron. Poszczególne elementy łączy się ze sobą, zaginając jednocześnie łączone części i tworząc w ten sposób tzw. rąbek stojący – mówi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Wyjątkowo uważnie należy wykonać obróbkę z tyłu komina, ponieważ w tym miejscu często gromadzi się spływająca po połaci woda, a to zwiększa ryzyko przeciekania.

Precyzyjne wykończenie

Przyklejoną obróbkę z taśmy kominowej dokładnie dociska się do dachówek, co gwarantuje szczelność.
– Należy pamiętać, że taśmę można montować tylko wtedy, gdy temperatura dobowa nie spada poniżej 5°C. W przeciwnym razie klej nie zwiąże – wyjaśnia Krzysztof Omilian. Niezbędnym wykończeniem obróbki miękkiej z taśmy jest listwa wykończeniowa, którą mocuje się na górze obróbki, przykręcając do komina kołkami rozporowymi. Od góry należy ją uszczelnić silikonem dekarskim. Tak wykonana miękka obróbka komina stanowi alternatywę dla tradycyjnej obróbki z blachy. 

Warto wiedzieć: Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy

Autor: Röben
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Zdjęcie drugie, wykonanie wyjątkowo niechlujne!
Odbt, 08.08.2013, 07:12
Pracowałem w Niemczech jako dekarz i przez 20 lat obrabiałem kominy blachą ołowianą, którą lutowałem na miękko lutem cynowo-ołowianym . Jest to specjalna technika łączenia ołowiu lutem miękkim , dzisiaj nie każdy dekarz to potrafi wykonać. Przedwojenne opierzenia do dzisiaj jeszcze się trzymają.
Ryszard, 05.09.2013, 18:15

Polecamy