Gont blaszany imitujący pokrycie z gontu drewnianego

Przy budowie domu, czy podczas generalnego remontu należy pamiętać, że dach wpływa na jego wygląd. Dlatego warto poświęcić czas, by zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju pokrycia dachowego. A jest w czym wybierać. Zobacz, kiedy sprawdzi się gont blaszany.
 • Realizacja dachu w technologii gontu blaszanego Janosik

  Gont blaszany ułożony na dachu domu wiernie odwzorowuje wygląd gontu drewnianego. To przykład połączenia tradycji z innowacyjną technologią i nowoczesnym designem.

  Blachotrapez
 • Dach kryty gontem blaszanym

  Blachotrapez
 • Gont blaszany

  Blachotrapez

Bez względu na to, jakie pokrycie dachowe wybierzemy, musi cechować się ono odpornością na warunki atmosferyczne, zapewniać bezpieczeństwo domownikom oraz być spójne z projektem domu. W przypadku, gdy marzymy o tradycyjnej, inspirowanej górskimi zabudowaniami, chacie albo o elementach, które będą przywoływały nam górskie krajobrazy na pokrycie dachu można wykorzystać gont blaszany.

Imitacja gontu drewnianego w wersji blszanej

Często inwestor budując wymarzony dom decyduje się na dodanie elementów, które nawiązują do tradycyjnego budowania. Dlatego w wielu miejscach Polski spotykamy domy inspirowane góralską architekturą. Wprawdzie można nie otrzymać zgody na wybudowanie typowej, górskiej chaty, jednak dodanie kilku elementów charakterystycznych dla tego stylu, to już nie problem – jeśli oczywiście projekt domu jest dobrze przemyślany.

Warto przeczytać: Zalety i wady dachu dwuspadowego 

Jednym z elementów domu, który może nawiązywać do góralskiej architektury jest pokrycie dachowe. Co prawda charakterystyczny wysoki i spadzisty dach może być kłopotliwy w wykonaniu i może nie wpisać się w standardy projektu, ale można nawiązać do tradycji krycia dachów gontem. Klasyczne, górskie zabudowania, pokrywane były drewnem, które jest bardzo kosztowne, a przy tym wymaga konserwacji.

– Budując dom nawiązujący do w góralskiego stylu, warto zdecydować się na tradycyjny gont. I nie musimy tutaj rozważać jedynie drewnianego pokrycia. Na rynku jest ciekawa alternatywa dla gontów drewnianych, a mianowicie gont blaszany. Jego powierzchnia do złudzenia przypomina strukturę drewna. Jest przy tym funkcjonalny i nie wymaga częstej konserwacji – mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.

Dach bezpieczny i funkcjonalny

Dach musi być odporny na trudne warunki atmosferyczne, takie jak: silne promieniowanie słoneczne, czy opady deszczu i napór śniegu. Jeśli decydujemy się na krycie dachu blachodachówką, zwróćmy uwagę na to, czy i ile lat gwarancji daje na produkt producent. – Pamiętajmy jednak, że sama blacha nie gwarantuje sukcesu. Ogromnie ważne jest bowiem jej fachowe zamontowanie. Dzięki temu unikniemy przecieków oraz utraty ciepła przez dach – uważa ekspert.

Przeczytaj: Wybieramy blachodachówkę - na co zwrócić uwagę

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy