Dobieramy rozmiar systemu rynnowego

Zobacz, jak obliczyć ile i jakich elementów systemu rynnowego potrzeba do odprowadzenia wody z dachu domu.
  • System rynnowy na dachu spadzistym

    Niektórzy producenci systemów orynnowania udostępniają kalkulatory, dzięki którym można z łatwością obliczyć właściwą ilość i rodzaj rur spustowych oraz rynien dla naszego dachu.

    Galeco

Zanim zainstalujemy orynnowanie, trzeba wyliczyć ile rynien, rur spustowych i innych elementów systemu potrzeba do odprowadzenia wody deszczowej z dachu.

Jeśli dobierzemy zbyt małe orynnowanie, to spływająca z dachu woda będzie wylewała się w różnych miejscach i niszczyła ściany oraz elewację domu. Pamiętajmy, że przekrój rynien i rur zwiększa się proporcjonalnie do wielkości dachu.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar orynnowania?

W pierwszej kolejności mierzymy wysokość od podstawy do zwieńczenia dachu, którą na rysunku oznaczono literą C. Następnie mierzymy odległość od szczytu dachu do miejsca zakończenia, czyli parametr B. Niezbędne jest również ustalenie długości dachu – ten parametr powie nam, jak długie rynny należy zamocować.
Posiadając powyższe dane, gdy mamy dach o prostej konstrukcji, wystarczy skorzystać ze wzoru na obliczenie efektywnej powierzchni dachu.
Efektywna powierzchnia dachu [EPD] liczona jest w metrach kwadratowych

EPD = (C/2 + B) x długość dachu 

Wydajność orynnowanie
źródło: Galeco

Przy bardziej skomplikowanej konstrukcji dachu dodatkowo należy uwzględnić narożniki i łuki. Jeżeli narożniki na dachu występują, to w przypadku gdy są się one w odległości około 2 metrów od odpływu, to do efektywnej powierzchni dachu (EDP) musimy doliczyć 10 procent. Jeśli ta odległość wynosi ponad 2 metry, wystarczy do powierzchni dachu doliczyć 5 procent.
Warto zwrócić też uwagę na fakt, że jeśli odpływ jest zamontowany po środku rynny, to podnosi się wydajność systemu orynnowania aż do 90 procent.
Gdy dach jest płaski, lub ma spadek poniżej 10 stopni, wtedy efektywna powierzchnia dachu równa się po prostu jego powierzchni.

Warto przeczytać: Jakich błędów unikać podczas montażu rynien

Zakup systemu rynnowego to spory wydatek, dlatego tak ważne jest, by precyzyjnie obliczyć ilość potrzebnych rynien i rur spustowych. Jeśli materiałów będzie zbyt dużo poniesiemy niepotrzebne koszty, jeśli zbyt mało, system może nie nadążyć z odprowadzaniem wody, a koszty poprawek w czasie eksploatacji systemu rynnowego są ogromne.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Galeco
1komentarzy