Czyścimy i konserwujemy rynny zanim wystąpią deszcze i śnieg

Orynnowanie spełnia swoją funkcję, tylko wówczas, gdy jest szczelne oraz drożne. Powinniśmy regularnie sprawdzać jego stan techniczny.
  • System rynnowy

    Usuwając zanieczyszczenia z rynien, unikajmy ostrych przyrządów. Mogą one uszkodzić powłokę ochronną.

    Blachy Pruszyński

Systematycznie przeglądanie orynnowania pozwoli nam na czas wykryć ewentualne uszkodzenia i zapobiec zaleganiu w nim zanieczyszczeń. Jeśli jeszcze nie zadbałeś o swoje rynny, czas wykorzystać ostatnie ciepłe dni na taką kontrolę.

Przegląd systemu rynnowego

Należy wykonywać go przynajmniej raz w roku. Z reguły powinno się to robić w okresie wiosenno-letnim, wtedy pozbywamy się liści oraz nieczystości z jesieni. Możemy też oszacować, czy w okresie zimowym, zalegający śnieg oraz zamarznięta woda spowodowały jakieś zniszczenia. Ostatni moment na przegląd to koniec lata i początek jesieni – jeszcze przed nadchodzącymi deszczami i śnieżycami.

Rutynowa kontrola przeważnie składa się z dwóch etapów – czyszczenia oraz konserwacji systemu rynnnowego.

– Oględziny zaczynamy od rynien. Montuje się je na znacznych wysokościach, dlatego pomocne okażą się drabina lub specjalne rusztowanie. Jeżeli rynna wyposażona została w siatkę zabezpieczającą, trzeba ją wyjąć przed przystąpieniem do pracy – mówi Sławomir Góraj z Grupy Pruszyński

Zobacz również: Rodzaje orynnowania ze względu na materiał 

– Usuwając zanieczyszczenia, unikajmy ostrych przyrządów, które mogłyby uszkodzić powłokę ochronną rynien. Jeżeli w rynnie zbierze się np. dużo błota, należy je wymieść małą szczotką lub wypłukać wodą – dodaje S. Góraj.

Następnie należy sprawdzić rury spustowe. Aby je udrożnić, wlejmy do nich wodę – najlepiej pod ciśnieniem. Jeżeli system wyposażony jest w tzw. czyszczak, czyli specjalny koszyczek zapobiegający zatkaniu się rur, to zanieczyszczenia osadzą się właśnie na nim. W takim przypadku wystarczy go opróżnić. Warto także sprawdzić, czy w wylewkach nie zgromadziły się liście, a jeśli tak – usuńmy je.

Warto przeczytać: Przeciwoblodzeniowe instalacje do rynien

Po zakończeniu czyszczenia systemu rynnowego możemy przystąpić do jego konserwacji. W tym celu należy dokładnie sprawdzić stan instalacji, zwracając uwagę na wszelkie zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne. – Jeżeli takie zaobserwujemy, wyczyśćmy je z brudu, a następnie pokryjmy je warstwą zabezpieczającą np. lakierem zaprawkowym – podpowiada Sławomir Góraj z Grupy Pruszyński.

Warto również skontrolować czy orynnowanie nie przecieka. Zróbmy to, ponownie wlewając wodę do rur spustowych i zatykając na moment wylewkę. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na łączenia poszczególnych elementów systemu.

Niewielkie przecieki możemy zabezpieczyć za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Jeżeli orynnowanie wykonane jest ze stali, na większe dziury można nałożyć złączkę uszczelniającą.

Autor: Edyta Hanszke
0komentarzy