Akcesoria dachowe: od nich zależy jakość pokrycia dachowego

Niewłaściwie wykonany dach ze źle dobranych materiałów może szybko przysporzyć nam zmartwień. Błędy wykonawcze popełnione przy kryciu dachu mogą zmusić nas do dodatkowych prac remontowych.
 • Akcesoria dachowe

  W trakcie projektowania, a następnie budowy domu warto zadbać o wysoką jakość stosowanych materiałów. Dotyczy to fundamentów, ścian i dachu. Każdy ze wspomnianych elementów powinien spełniać najwyższe standardy pod względem funkcjonalności, wytrzymałości i wykonania. Wtedy będziemy pewni, że dom będzie nam służył przez wiele lat bez konieczności wykonywania dodatkowych prac remontowych.

  Cembrit
 • Wiatrownica

  Przy budowie lub renowacji dachu, równie ważny co wybór pokrycia dachowego jest dobór odpowiednich akcesoriów wykończeniowych.

  Cembrit
 • Kominek wentylacyjny

  Jeżeli akcesoria dachowe mają być nie tylko uzupełnieniem konstrukcji dachu, ale również jego ozdobą, wtedy zwracajmy uwagę nie tylko na ich funkcję, ale także na kolor i estetykę.

  Cembrit

Jak unikać błędów podczas układania pokrycia dachowego? Przede wszystkim warto poświęcić trochę czasu, przejrzeć i dobrać odpowiednie surowce, z których będzie wykonany dach naszego domu.

Najpierw wybierzmy pasujący nam rodzaj pokrycia. Jednak nie zapominajmy przy tym, że musi ono pasować również do kształtu i kąta pochylenia dachu. Więcej na ten temat: Dopasowanie pokrycia dachowego do pochylenia dachu

Drugim krokiem jest wybór akcesoriów dachowych. To niepozorne,a le bardzo ważne elementy konstrukcji dachu.  Po pierwsze zwiększają trwałość naszego dachu, a dodatkowo poprawiają jego wygląd i estetykę.

Podstawowym zadaniem akcesoriów dachowych jest ochrona miejsc szczególnie narażonych i wystawionych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Dostępne są między innymi akcesoria do zabezpieczania szczytów i kalenic dachu i punktów stykowych oraz do wykańczania boków konstrukcji dachu.

Z uwagi na zróżnicowanie rynku i wysoką konkurencję, producenci pokryć dachowych oferują coraz szerszy wybór akcesoriów. Dostępnych zarówno jako uzupełnienie pokryć dachowych tego samego producenta, jak również w wersji pasującej do pokryć innych firm.

Rodzaje akcesoriów dachowych

Najczęściej stosowane akcesoria dachowe to gąsiory, które chronią kalenicę – miejsce styku dwóch połaci dachu. Równie ważne na dachu są wiatrownice czyli wykończenia szczytów – boków dachu – na prawej i lewej krawędzi połaci. Stosowane są zazwyczaj do zabezpieczenia połaci dachowej przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz wchodzeniem i robieniem gniazd przez ptaki. Wykończenia szczytów zabezpieczają również przed ściekaniem wody wprost z połaci dachu na mury szczytowe domu. Dostępne są różne modele wiatrownic. Ich kształt zależy od miejsca montażu.

Każdy dach ma także okap. To dolna, pozioma część dachu, wzdłuż której zazwyczaj montowana jest rynna. Okap uzupełnia poszycie dachu i zabezpiecza go przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz gniazdowaniem ptaków.

Warto wiedzieć: Wentylacja dachu: cyrkulacja powietrza pod połacią dachową 

W miejscu, gdzie połać dachu łączy się z kominem możemy zabezpieczyć osłonami iskrowymi. Zastosowane w jednym ciągu zabezpieczają dach przed nadmiernym wiatrem lub zawiewaniem śniegu, jak i ewentualnym zaprószeniem ognia przez iskry wydobywające się z kominów.

– Dobrze wybrane akcesoria gwarantują nam długą żywotność dachu w każdych warunkach pogodowych, bez względu na siłę opadów śniegu i deszczu oraz prędkość wiatru. Co więcej odpowiednie akcesoria dachowe pomagają w odpowiedniej wentylacji powierzchni pod pokryciem – przekonuje Marek Biziak z firmy Cembrit.

Montując akcesoria dachowe należy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją, w której szczegółowo opisana jest ta procedura,. Jeżeli nie chcemy montować akcesoriów samodzielnie lepiej zdać się na doświadczenie i wiedzę profesjonalnej ekipy remontowej.

Punkty łączenia różnych powierzchni dachu i połaci stanowią miękkie podbrzusze każdego dachu, dlatego warto poświęcić więcej uwagi na akcesoria dachowe. Spróbujmy wygospodarować trochę wolnego czasu i zapoznać się z bogatą ofertą dostępnych na polskim rynku akcesoriów. Gdy wybierzemy mądrze, zminimalizujemy ryzyko, wymagającej sporych nakładów, wymiany lub naprawy dachu w ciągu najbliższych kilkunastu lat. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Cembrit
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Brak wątku o zastosowaniu płotków przeciwśniegowych na dachu a one odgrywają dość istotną rolę w prawidłowym wykonaniu dachu
Janon, 26.03.2013, 07:21
Naprawdę ? A jaką rolę, oprócz zabezpieczenia na zimę? Prawidłowe wykonanie dachu uzależniasz od zamontowania płotków przeciwśniegowych ? Aleś ty głupi ;p
dekarz, 26.03.2013, 09:05